دختری به نام نل

http://nellaupaysdesmerveilles.blogsky.com

فرار داعشی ها برای تجدید قوا

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، همین اندازه از شبه‌نظامیانی که فارغ از محدودیت به جنوب و از میان صفوف ارتش سوریه به غرب گریختند، برخی در نزدیکی دمشق و در شمال غرب این کشور پنهان شدند و منتظر دریافت پیام رهبران شورشی از طریق کانال‌های ارتباطی کدگذاری شده هستند.  

سایر شبه‌نظامیانی که در میادین نبرد جان‌سخت شدند و برخی از آنها آموزش‌های تسلیحات شیمیایی دیده‌اند، به سمت شاخه القاعده در سوریه گریختند. سایرین هم ده‌ها هزار دلار به قاچاقچیان می‌دهند تا آنها را از مرز ترکیه رد کنند تا به هدف نهایی خودشان که همانا بازگشت به کشورهای اروپایی مبدا است، برسند.

این ارزیابی‌های تامل‌برانگیز به‌رغم آن منتشر می‌شود که به گفته جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا یک "تلاش هماهنگ برای محاصره و نابودی" شبه‌نظامیان داعش در رقه صورت گرفت که در پاییز گذشته سقوط کرد و سایر شبه‌نظامیانی هم که به سمت رودخانه فرات در مرز با عراق در جنوب گریختند هم پیگیری شدند.

کریستجن نیلسن، وزیر امنیت داخلی به تازگی در واشنگتن گفت: شبه‌نظامیان داعش در حال فرار از سوریه و عراق هستند. افراطی‌ها زیر زمینی می‌شوند، به سایر پناهگاه‌های امن از جمله در اینترنت می‌روند و به کشورهای مبدا خودشان باز می‌گردند.

ژنرال پل جی. سلوا، معاون ستاد مشترک ارتش آمریکا اخیرا به خبرنگاران گفت مابقی رهبران داعشی حتی آنهایی که در حال فرار هستند هنوز ارتباطات "نسبتا قوی" با شبکه شبه‌نظامیان زیر زمینی دارند.  

در حالی که دونالد ترامپ در نطق سالانه روی آزادسازی تقریبا کل اراضی تحت اشغال داعش در سوریه و عراق تاکید کرد، ارتش و مقام‌های اطلاعاتی آمریکا می‌گویند این گروه هنوز هم قادر است حامیانش را جذب و توانمند سازد تا حملاتی را صورت دهند. به نظر می‌رسد ترامپ در سخنرانی خودش به این مساله اذعان کرده باشد که گفت: کارهای بسیار بیشتری باید انجام شود.

تحلیلگران می‌گویند نشانه‌هایی وجود دارد که از استفاده تاکتیک‌های چریکی شبه‌نظامیان داعش برای ترساندن غیرنظامیان حکایت دارد. اوتسو ایهو، تحلیلگر ارشد مرکز جین آی‌اچ‌اس در لندن می‌گوید: این گروه در حال تبدیل شدن به سازمانی زیر زمینی است که بهای بیشتری به تاکتیک‌های نامتقارن همچون حملات انتحاری علیه اهداف آسان در مناطق امن دولتی مثل بغداد می‌دهد.

او در ادامه به حمله ماه گذشته دو عامل انتحاری در بغداد اشاره کرد که ده‌ها کشته و بیش از ۹۰ زخمی داشت. این حمله در یک میدان پرتردد بغداد انجام شد که معمولا کارگران برای یافتن کار به آنجا مراجعه می‌کنند. برآورد شمار شبه‌نظامیانی که از سوریه یا عراق و مناطق دیگر فرار کردند، آسان نیست اما سایر تحلیلگران اطلاعاتی و ضد تروریسم آمریکا و سایر کشورهای غربی که به ارزیابی‌های محرمانه دسترسی دارند شمار آنها را دست‌کم هزاران تن می‌دانند. بسیاری از آنها به همراه همسران و فرزندانشان که عمدتا افراطی شدند، سفر می‌کنند و می‌توانند خطرات امنیتی داشته باشند.

ماه دسامبر رایان دیلون، سخنگوی کمپین نظامی تحت امر امریکا در عراق و سوریه تاکید کرد: فرماندهان رژیم سوریه در شرق سوریه می‌گویند شبه‌نظامیان داعش ممکن است از صفوف دفاعی سوریه و روسیه در دره رود فرات خودشان را به نواحی نزدیک دمشق برسانند.

برچسب‌ها: داعش، فرار داعش، داعشی، خبر
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 17 بهمن 1396 ساعت 22:38 | نویسنده: Shabro | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.